Proces rozwodowy to często bardzo stresujący i emocjonalnie trudny moment w życiu. Jeśli dodatkowo w grę wchodzi opieka nad dzieckiem po rozwodzie, ten czas staje się trudny, a ustalenie sprawiedliwych warunków opieki nie należy do łatwych. Gdy małżeństwo doczekało się dzieci, pojawiają się dodatkowe wątpliwości oraz pytania związane z kontaktem z dzieckiem po rozwodzie, miejscem zamieszkania dziecka czy też ustalaniem alimentów.
Opieka nad dzieckiem po rozwodzie – kwestie prawne
Kontakt z dzieckiem po zakończeniu związku małżeńskiego jest tematem skomplikowanym. Można o nim mówić zarówno w kontekście prawa i obowiązku rodzica, jak i prawa i dobra dziecka – ze szczególnym naciskiem na tę drugą perspektywę. Warto wiedzieć, jaką pomoc w tym zakresie może zaoferować radca prawny rodzinny Warszawa, by mieć świadomość, jakie prawa przysługują każdemu z rodziców w tym zakresie. Znajomość reguł dotyczących sposobów i form kontaktów, a także ich ograniczenia lub wręcz pozbawienia mając na uwadze dobro dziecka ma istotne znaczenie i pozwoli pełniej osiągnąć założone cele postępowania sądowego.
Kontakt z dzieckiem po rozwodzie – prawa i obowiązki
Po rozwodzie prawa i obowiązki związane z opieką nad dzieckiem nadal dotyczą obu rodziców, niezależnie od tego, z którym z nich dziecko zamieszkuje. Zgodnie z polskim prawem, obydwoje rodzice są zobowiązani do współdziałania w tym zakresie, a kontakt z dzieckiem po rozwodzie nie powinien być utrudniany przez rodzica, z którym dziecko na stałe mieszka. Niestety w rzeczywistości okazuje się, że często pojawiają się na tym polu nieporozumienia między byłymi małżonkami. Wobec powyższego warto umówić się na spotkanie z doświadczonym prawnikiem rodzinnym i dowiedzieć, jakie przysługują nam prawa w takim przypadku i jak zapewnić sobie kontakt z dziećmi po rozwodzie.
Kto płaci alimenty po rozwodzie?
Zasada jest prosta – osobą zobowiązaną, jest ten rodzic, który na co dzień nie mieszka z dzieckiem. Sąd bierze jednak pod uwagę sytuację materialną obu stron, w tym osiągane dochody, majątek oraz kwestie pozamaterialne w tym stan zdrowia, inne zobowiązania, a w szczególności alimenty na dzieci z innych związków.
Gdy była żona utrudnia kontakt z dzieckiem – co robić?
Często mamy do czynienia z sytuacjami opisywanymi przez mężczyzn słowami: była żona utrudnia mi kontakt z dzieckiem. Co w takiej sytuacji można zrobić? Najważniejsze jest tutaj działanie zgodne z prawem. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z doświadczonym prawnikiem, który zapewni odpowiednią pomoc. Niezależnie czy będzie to radca prawny Warszawa lub radca prawny Ząbki, czy prawnik z jeszcze innego miasta, kluczowe jest doświadczenie w tego typu sprawach, tak by prawnik wiedział, jak zaoferować najlepszą pomoc, stosownie do indywidualnej sytuacji.
Podsumowanie – postaw na profesjonalną obsługę prawną
Rozwód, odnosi poważne skutki w wielu sferach zarówno pomiędzy małżonkami, jak i w sferze rodzic – dziecko. Dlatego tak ważne jest skorzystanie z pomocy profesjonalisty, takich jak radca prawny rodzinny Warszawa, który pomoże Ci przejść przez ten trudny czas, mając na uwadze przede wszystkim dobro małoletnich dzieci, jak i szacunek dla byłego już współmałżonka. Jeśli planujesz zakończenie małżeństwa, pod hasłem rozwód Warszawa znajdziesz Kancelarię – Kondrat, która specjalizuje się w tego typu sprawach i oferując profesjonalną obsługę prawną spraw rozwodowych i rodzinnych.