• +48 507 942 842
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czy prawo do zachowku jest dziedziczone?

Adwokat Ząbki Zachowek

Czym jest  zachowek?

Zachowek to zagwarantowane ustawą świadczenie pieniężne dla najbliższych, którzy zostali pominięci w testamencie (bądź uwzględnieni w niższej wysokości) i w ten sposób odsunięci od dziedziczenia w takiej wysokości, w jakiej dziedziczyliby w przypadku zasad ustawowych. Zachowek chroni osoby, które były blisko spokrewnione z testatorem i ma za zadanie uniknąć niesprawiedliwości. Aby pozbawić daną osobę zachowku nie tylko należy ją pominąć w testamencie, ale także dokonać jej wydziedziczenia czyli pozbawienia prawa do zachowku.

Komu i w jakiej wysokości przysługuje prawo do zachowku?

Prawo wystąpienia o zachowek przysługuje wyłącznie zstępnym (dzieci, wnuki, prawnuki), rodzicom i małżonkowi. Zachowek wynosi połowę tego, co osoba odziedziczyłaby z ustawy, a dwie trzecie, jeżeli w chwili śmierci spadkodawcy osoba ta była małoletnia (zstępny) lub trwale niezdolna do pracy.

Dziedziczenie prawa do zachowku

Wyobraź sobie, że osoba uprawniona do zachowku po zmarłym spadkodawcy umiera przed uzyskaniem spłaty zachowku np. Twoja mama umiera przez uzyskaniem zachowku po śmierci babci. Czy w takim przypadku to Ty będziesz uprawniony do żądania zachowku po babci? Roszczenie o zachowek jest dziedziczone tylko przez te osoby, które byłyby uprawnione do żądania zachowku po pierwszym spadkodawcy. Tak więc w tej omawianej sytuacji jako zstępny po babci jesteś uprawniony do żądania zachowku. Nie będzie natomiast uprawniony do zachowku np. Twój ojciec, mimo że jest także spadkobiercą po mamie. Nie należy on bowiem do kręgu osób uprawnionych do zachowku po babci.

Jeśli uprawniony do zachowku ma kilku spadkobierców, spośród których jedynie część odziedziczy roszczenie o zachowek, to ta część roszczenia, która nie została odziedziczona wygasa. Uprawnieni do dziedziczenia zachowku nabywają jedynie należną im część roszczenia o zachowek analogiczną do części, jaka przysługuje im w majątku spadkowym.

Potrzebujesz więcej porad w zakresie prawa spadkowego? Serdecznie zapraszamy na indywidualnie konsultacje do Kancelarii Prawnej z siedzibą w Ząbkach i w Warszawie.